Dr Nimi Rageshkumar je ájurvédská lékařka, ze které vyzařuje porozumění a zkušenosti. Má za sebou více než 14 let praxe a typ osobnosti podle ájurvédy dokáže odhadnout často na první pohled. Ájurvédu vystudovala na Vaidyratnam Ayurveda College, v indické Kerale.

V září 2017 se s rodinou přestěhovala do Prahy. Od roku 2018 začala pracovat jako lékařka a poskytovat konzultace v Resortu Svatá Kateřina. Kromě odborných konzultací v oblasti ájurvédy vede i workshopy, jejichž tématem je tělesný a duševní rozvoj dětí. Mezi její koníčky patří vaření a pečení, proto vede i praktické workshopy spojené se zdravým vařením.

Dr Nimi Rageshkumar is a compassionate and efficient Ayurvedic medical professional with over 14 years of experience, who can usually guess you type according to ayurveda at first glance. She studied Ayurveda in the Vaidyratnam Ayurveda college, Kerala, India where she also graduated.

In 2017 September she moved to Prague with her family. From 2018 she started working as health consultant in Resort Svatá Kateřina, a wellness centre in Czech Republic. Along with her Ayurvedic carreer she is conducting workshops for children’s physical and mental development. Her hobbies are cooking and baking, so she is also conducting workshops related to healthy cooking.