Ida Kelarová (rozená Bittová) je nepřehlédnutelnou osobností současné evropské hudební scény.

Je z národnostně smíšené hudební rodiny – otec Koloman Bitto byl významný romský muzikant, původem z jižního Slovenska; matka Ludmila, učitelka v mateřské školce, pocházela ze Slovácka. Dětství prožila ve Vrbně pod Pradědem, Prešově, Opavě  a v Horných Salibách. Studovala LŠU v Opavě a na Janáčkově konzervatoři v Brně (studovala hru na klavír avioloncello).

Výčet jejích aktivit je skutečně rozsáhlý. Ida je uznávanou a respektovanou zpěvačkou, muzikantkou, sbormistryní, hudební aranžérkou a producentkou. Ve své práci vychází ze znalostí a zkušeností, jež načerpala ze své práce v západní Evropě. Inspiruje se svými východními a romskými kořeny. Snad nejznámější je její více než dvacetiletá práce s lidmi a lidským hlasem pod hlavičkou školy ISHV (International School for Human Voice), kterou sama založila.

Ida Kelarová působila v letech 1975–1982 jako herečka a zpěvačka v Divadle na provázku v Brně. V roce 1982 se provdala a přestěhovala za manželem do  jižního Walesu. V roce 1985 se celá rodina odstěhovala do Dánska, kde začala koncertovat a učit romské písně. Později působila v Norsku, kde koncertovala a vyučovala hlavně za polárním kruhem. Po několika letech se vrátila tentokrát do severního  Walesu.

V roce 1998 se vrátila natrvalo do České republiky. V Bystrém na Českomoravské vysočině založila Mezinárodní školu pro lidský hlas a spolek Miret. Organizuje mezinárodní workshopy, multietnické projekty, romský festival Gypsy Celebration na hradě Svojanov. V různých zemích zakládá pěvecké sbory s repertoárem romských písní. Jeden z nejúspěšnějších sborů Apsora vznikl z nezpěváků a vyšplhal se až na profesionální dráhu. V roce 1999 vytvořila spolu se svým nynějším partnerem Desideriem Duždem skupinu Romano Rat („Romská krev“), se kterou koncertovala po celém světě. V roce 2006 založila skupinu Jazz famelija, se kterou dodnes koncertuje a v roce 2011 založila romský děrský pěvecký sbor Čhavorenge , který dnes úspěšně spolupracuje s Českou filharmonií.

Za hudbu k filmu Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba byla v roce 2001 nominována na Českého lva.

Aktuální akce s Idou Kelarovou naleznete na https://cestainspirace.cz/events/