fbpx
Načítám Akce

Zatím všechny civilizace zanikly, hlásá nový dokumentární film Civilizace

A jak to dopadne s tou naší? Máme tu pro vás  vzácnou příležitost popřemýšlet a debatovat o tomto tématu spolu s jeho tvůrci.

Dokumentární film Civilizace režiséra Petra Horkého a egyptologa Miroslava Bárty o proměnách civilizací a jejich podobnosti s tou naší současnou je podle jeho tvůrců tak trochu výpravnou reality show našeho vlastního kolapsu. Snímek filmaři natáčeli celých sedm let ve více než 30 zemích světa.

Zatím všechny civilizace zanikly. Ale proč bychom my nemohli být první, kdo chod dějin změní? Dosud všechny civilizace rostly, dosáhly vrcholu a pak je vystřídala civilizace jiná. Co když ale poprvé v dějinách lidstva zkolabuje globální civilizace? Egyptolog Miroslav Bárta a režisér Petr Horký se vydali na cestu kolem světa, aby společnými silami hledali pravidla a zákony, podle kterých se civilizace mění.

„Věděl jsem, že zapojení satelitní komunikace do každodenního života je možné, ale nečekal jsem, že přijde tak brzy. Technický pokrok jde vždy rychleji, než člověk čeká.“

– ARTHUR C. CLARKE, AUTOR SCI-FI, VYNÁLEZCE

Na začátku natáčení si prý někteří lidé z okolí tvůrců klepali na čelo. „O čem že to natáčíte?! O kolapsu civilizací? Rozhlédněte se kolem, máte pocit, že ten prudce se rozvíjející svět čelí kolapsu? Nesmysl!“ S příchodem covidu se ovšem situace změnila. Najednou si všichni uvědomili, jak moc je náš svět křehký a jak snadno můžeme ztratit do té doby stabilní jistoty. „Z legrace jsem říkal, že jsme si u jakési agentury v Číně objednali virální kampaň a kluci to vzali příliš doslova. Ale postupně mi začal tuhnout úsměv na rtu. A když letos Rusko vtrhlo na Ukrajinu, tak mě smích přešel úplně. Svět už nikdy nebude stejný jako v době, kdy jsme s filmem začali. Netvrdím, že snad bude bezpodmínečně horší, taky máme podtitul Dobrá zpráva o konci světa, ale to, jak to všechno dopadne, je v našich rukou. Nic neskončí jinak, než jak sami budeme chtít. Otázkou je, jestli víme, co chceme, vysvětlil režisér Petr Horký.

„Ještě není pozdě naši planetu zachránit, ale už je skoro pozdě. Věděla jsem, že je časové okno, ale teď už nevím jak je velké. Ale přece nesložím ruce do klína!“

– JANE GOODALL, BIOLOŽKA

TVŮRCI FILMU

PETR HORKÝ

Polárník, youtuber a režisér Petr Horký za více než petadvacet let své dokumentaristické praxe procestoval na sto zemí světa a každá výprava, každá expedice poskytla podklady pro projekt, který v říjnu doputuje do kin. Expediční deníky uplynulých let tak nabídly konkrétní podklady pro scénář a pro lokace natáčení.

MIROSLAV BÁRTA

Archeolog a egyptolog Miroslav Bárta se za svůj život archeologa a egyptologa zúčastnil desítek převážně vědeckých expedic. Vždy šlo o to, aby vše, co se najde, bylo dobře zachyceno a zdokumentováno. Archeologicky, geoinformačně, fotograficky.

Sdílejte tuto akci, pozvěte své přátele!

Přejít nahoru