PROTANČI SI CESTU KE SVOBODĚ – OBJEV DUCHOVNÍ ROZMĚR SVĚTA PROSTŘEDNICTVÍM ZVUKU, TANCE A RITUÁLŮ

30/08/2015

Již více než 30 let pracuji s prvky tranzu, zvukem a rituály a tak pomáhám lidem léčit jejich zranění, pomáhám jim, aby našli svojí cestu a radost ze života. Všechno to začalo hudbou. Zpočátku mě moje máma „donutila“ hrát v místní pochodové kapele. Přestože mi bubnování šlo a hrál jsem rád, bylo to příliš mnoho pochodování a vůbec to nebyla hudba, která by se mi líbila. Nakonec jsem po roce dostal svůj první vlastní buben a začal „bušit“ v rytmu mých oblíbených hudebních kapel. Hudba byla můj první krok do světa tranzu a extáze. Byl jsem uchvácen, mohl jsem hrát celé hodiny aniž bych se cítil unavený, byl jsem zcela ponořen ve svém světě zvuků a rytmů…

Dalším krokem byly drogy… Nic těžkého, většinou jen hašiš a „tráva“, a to mě vtáhlo ještě hlouběji do světa tranzu, aniž bych věděl, co to vlastně je.

A pak přišel OSHO. Když jsem se seznámil s jeho přístupem prostřednictvím dynamické meditace, opět něco zapadlo na své místo. Byl jsem velice nadšený, že jsem dostal tak jednoduchý, ale účinný způsob, k tomu abych si uvědomil vzorce svého chování, své obavy, svůj hněv! Jak skvělý nástroj to je k vymetení vašeho prachu a odpadu z vašeho dětství, z výchovy. Celé měsíce jsem skákal, křičel…řval – a pak: Aha! – TICHO…mohl jsem procítit vteřiny a někdy i minuty vzácného ticha.

Pokračoval jsem ve svém zkoumání a hledání klidu a míru a cítil jsem znovu volání přírody. Vyrůstal jsem na krásném německém venkově a vždy jsem měl silné nutkání trávit čas venku, mluvit s ptáky a stromy, mravenci apod. Četl jsem „Rolling Thunder“ a Castanedu znovu a znovu, setkal jsem se s Gabrielle Roth a jejím konceptem Pěti rytmů a táhlo mě to do USA či Mexika. Pak ale přišel Frank Natale a vzal mě do světa tranzovního tance a neo-šamanských rituálů. Frank byl průkopníkem navracejícím sílu šamanských rituálů a obřadů zpět do západního světa. Obzvláště rituál „Soul Hunting“ mi vyrazil dech a já jsem byl ohromen jeho jednoduchostí a zároveň nesmírnou hloubkou uzdravování, kterou jsem cítil. Je to jeden z nejjednodušších a nejúčinnějších nástrojů na léčení traumat, které jsem kdy poznal. Ale také při mých cestách za pomoci tranzovního tance jsem šel rychle a hluboko do starých traumatických zážitků z dětství… a s podporou svých staronových duchovních průvodců a spojenců jsem mohl znovu do těchto traumatických zážitků vejít a usadit je na místo, kam patří.

Jelikož jsem muzikant, začal jsem používat živou hudbu během mého učení prostřednictvím tranzovního tance. Experiment účinkoval velmi dobře a brzy jsem pochopil, jak mnohem jednodušeji a hlouběji se lidé dostávají do stavu tranzu pomocí živého bubnování. Začal jsem používat živé bubnování i během jiných rituálů a brzy jsem si uvědomil, že pokud hrajeme s jasným záměrem, často jeden jediný buben stačí k tomu, aby lidem otevřel cestu. Dodnes stále miluji šamanský buben… má na lidi neskutečný účinek. Stále více a více zjišťuji, jak silně může bubnování a zpívání pomáhat lidem znovu se spojit s jejich vnitřní radostí, sílou, integritou a vizí. Bubny jsou snadno dostupné pro většinu lidí a dávají jim možnost vyjádřit se, vytvářet během hraní společenství „v přítomném okamžiku“, a to i bez jakékoliv předchozí výuky nebo tréninku. Americký bubeník a další průkopník Arthur Hull mě inspiroval technikou založenou na znakové řeči usnadňující společné bubnování v kruhu. Bubnování v kruhu se stalo celosvětovým fenoménem a je používáno jak ve školách a školkách, na festivalech, hudebních veletrzích, firemních akcích, kongresech, tak i ve zdravotnických zařízeních pro seniory, stejně tak jako pro lidi, kteří trpí různými duševními nemocemi a to vše s velkým úspěchem. Dalším aspektem zvuku a možnosti léčení je čistá kvalita přírodních zvukových vln, a to nejen z bubnů, ale také ze speciálně navržených nástrojů jako jsou zpívající tibetské mísy a cimbály, tanpury, jednostrunné či mnohostrunné nástroje, swarmandomandaly, gongy apod. Staré metody léčení zvukem oslavují v posledních 30-ti až 40-ti letech návrat a nabývají ve světě léčení, wellnessu i transformačních festivalů stále většího a většího významu.

Přeji vám lásku, světlo a smích,

Rishi S. Vlote