Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. je český egyptolog a archeolog, ředitel Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy v Praze. Vede české výzkumy v Egyptě a Súdánu. Těžiště jeho archeologické činnosti spočívá ve výzkumu lokalit stavitelů pyramid v Abúsíru nedaleko Káhiry. Je nositelem mnoha prestižních mezinárodních cen za svou činnost ve vědě (A. von Humboldt, Fulbright stipendium, cena Nadace Michela Schiff Giorgini). V letech 2003 a 2004 vyučoval na americké University of Pennsylvania. V roce 2014 byl Marylin a William K. Simpson endowed chair profesor na American University in Cairo.

Kromě Egyptologie, kde se mimo jiné zaměřuje na období stavitelů pyramid, historii a archeologii 3.tis.př.Kr. Miroslav Bárta se dlouhodobě zabývá multidisciplinárním studiem fenoménu kolapsů, vzestupy a pády komplexních civilizací. Výsledkem jeho práce v této oblasti jsou spoluautorství a editorství publikací s názvy Něco překrásného končí (2008), Kolaps a regenerace (2011), Civilizace a dějiny (2013) nebo Povaha změny (2015). Jeho teorie a jejich aplikace vzbudily velký zájem i na mezinárodních fórech OECD, v podnikatelské sféře či v poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

V roce 2016 vyšla jeho zatím poslední práce s titulem Příběh civilizace (Nakladatelství Academia), ve které nabízí odpovědi na mnohé otázky spojené s vývojem civilizací včera i dnes.

Aktuální akce s Miroslavem Bártou naleznete na https://cestainspirace.cz/events/